۱۳۹۶/۷/۲۴ دوشنبه
(1)
(0)
بازگشت مشتری به بازار " کلنگی "
بازگشت مشتری به بازار
دنیای اقتصاد : بازار ملک کلنگی، در پی ثبات نسبی قیمت زمین، با استقبال از سمت سازنده‌های متقاضی «مشارکت در ساخت» روبه‌رو شد. بهار امسال املاک قابل تخریب و نوسازی در تهران برای دهمین فصل متوالی آرامش قیمتی را پشت سر گذاشت. سطح فعلی قیمت‌ زمین که نسبت به جهش سال ۹۲، دست کم ۲۲ درصد افت کرده، باعث تقویت ساخت‌وسازهای مسکونی از نوع مشارکتی شده است. سازنده‌ها برای  جذب مالکان، منوی پاییزی «مشارکت در ساخت» تعریف کرده‌اند که معاوضه ملک کلنگی با واحد نوساز یک نمونه از این پیشنهادها است .

 
«مشارکت در ساخت» همزمان با پایان رکود سه ساله در بازار ساخت‌و‌ساز مسکونی در پایتخت، از کما خارج شد. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» با استناد به گزارش‌های آماری و تحقیقات میدانی از وضعیت فعلی بازار ساخت‌وساز در تهران نشان‌می‌دهد همزمان با خروج اولیه فعالیت‌های ساختمانی از فاز رکود در نیمه اول سال ۹۶، سازندگان هم‌اکنون درصدد برآمده‌اند تا با استفاده از آرامش قیمتی در بازار املاک کلنگی، خود را به موج اولیه رونق برسانند و در این مسیر ساخت «مشارکتی» با مالکان ساختمان‌های قابل تخریب در مناطق غیرفرسوده را به‌عنوان گزینه ترجیحی برای بازگشت به بازار ساخت‌وساز انتخاب کرده‌اند.  دهمین فصل کم‌نوسان قیمت زمین در بازار املاک پایتخت در بهار ۹۶ ثبت شد؛ تغییرات فصلی متوسط قیمت ملک کلنگی (میانگین قیمت زمین در هر فصل نسبت به فصل ل) در پایتخت از زمستان ۹۳، تا بهار ۹۶ کمتر از ۳ درصد بوده است. از سوی دیگر تغییرات نقطه‌ای متوسط قیمت زمین (میانگین قیمت زمین در هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل) از زمستان ۹۴ تا بهار ۹۶ حداکثر ۳ درصد بوده است.

تحت تاثیر ثبات نسبی قیمت در بازار زمین، ساخت‌و‌ساز مسکن از ابتدای امسال با پشت سر گذاشتن دوره رکود سه ساله تنها در چهار ماه اول سال شاهد رشد ۸ درصدی در حجم فعالیت‌های جدید ساختمانی بود. این درحالی است که حرکت اولیه سازندگان برای ادامه مسیر خروج از رکود و قرار گرفتن در ریل رونق ساختمانی، با یک استراتژی برای کاهش هزینه‌های ساخت مسکن همراه شده است. مطابق با آمارهای رسمی، با رشد ۸ درصدی تیراژ ساخت واحدهای مسکونی در نیمه اول امسال بعد از سه سال توقف در فاز رکود، ساخت‌وساز در صورت ادامه روند فعلی طی ماه‌های پیش‌رو، با رشد چشمگیر روبه رو می‌شود.

متوسط قیمت زمین(ملک کلنگی) به‌عنوان گران‌ترین نهاده ساخت‌وسازهای مسکونی در فاصله ۸ سال-از سال‌های ۸۸ تا ۹۲-۴ برابر شد و به مرز مترمربعی ۶ میلیون تومان رسید؛ اما هم‌اکنون در حالی در لبه ۴ میلیون و۶۰۰ هزار تومان قرار گرفته که کارشناسان بازار ملک به سازندگان توصیه می‌کنند با کسب فرصت از آرامش قیمتی موجود در بازار زمین، حرکت بازار ساخت‌وساز در مسیر پیش‌رونق را تسریع کنند. میانگین قیمت هر مترمربع زمین مسکونی در بهار ۹۶ به ۴ میلیون و۵۹۰ هزار تومان رسید؛ در بهار ۹۵، میانگین قیمت هر مترمربع زمین ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان بود؛ رشد کمتر از یک درصدی قیمت زمین در بهار امسال قیمت هر مترمربع زمین مسکونی را تنها ۱۰۰ هزار تومان نسبت به میانگین قیمت زمین در مدت مشابه سال گذشته افزایش داد و این همان آرامش قیمتی است که کارشناسان بازار سا